Dla mediów

Bieżące komunikaty prasowe

Nowa dostrzegalnia w Nadleśnictwie Kobiór

utworzone przez | sty 5, 2018

Pierwsza „projektowa” dostrzegalnia pożarowa została wybudowana w Nadleśnictwie Kobiór przez Uniserv-Piecbud S.A. w konsorcjum z Prowbud-Expol Sp. z o.o. Nowa dostrzegalnia znajduje się w leśnictwie Zgoń i zastąpi dotychczas użytkowaną wieżę metalową. Będzie trzecim tego typu obiektem w nadleśnictwie. Prace budowlane trwały nieco ponad trzy miesiące. Wieża ma 38,5 metra wysokości, a jej szczyt wieńczy kabina obserwatora wyposażona w sprzęt do lokalizacji pożarów, tzw. kolimator.

Wieża została już formalnie odebrana i jest gotowa do użytkowania, ale na prawdziwą inaugurację musi poczekać jeszcze kilka miesięcy. Widoczność z dostrzegalni zależy oczywiście od pogody, jednak powierzchnia lasów, którą będzie można z niej obserwować to ok. 12 tys. ha lasów Nadleśnictwa Kobiór i ok. 3 tys. ha w Nadleśnictwie Rybnik.

Kobiórskie lasy zaliczone są do I, najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego. Każdego roku na terenie nadleśnictwa wybucha średnio 15 pożarów. Sprawny i skuteczny system ochrony przeciwpożarowej ma zatem niebagatelne znaczenie dla ich wczesnego wykrywania i przeciwdziałania ich rozprzestrzenianiu.

Copyright 2019 – Uniserv S.A. | Projekt: Fooz | Wdrożenie: Media Interaktywne