Dla mediów

Bieżące komunikaty prasowe

Otwarcie Konsulatu Honorowego Kazachstanu w Katowicach

14 maja 2019 r. w Filharmonii Śląskiej odbyły się uroczystości nadania tytułu konsula honorowego Kazachstanu na obszar województwa śląskiego i  łódzkiego Arturowi Niziołowi. Uroczystości poprowadził ambasador Kazachstanu w Polsce Margulan Baimukhan. Zaproszeni goście usłyszeli  o egzotycznym dla większości z nas kraju, z którym Polska dynamicznie rozwija współpracę gospodarczą. Kraju odwiedzanym przez coraz  większą liczbę naszych rodaków i nadal zamieszkanym przez Polaków z rodzin deportowanych w latach 30. i 40. XX stulecia. Sponsorem wydarzeń był Uniserv S.A.

Całkowita powierzchnia Kazachstanu wynosi 2 724 900 km² (dla porównania powierzchnia Polski to 312 696 km²). Jest to pod względem wielkości dziewiąte państwo świata. Kazachstan to niezwykły kraj bezkresnych stepów, pustyń, krystalicznych jezior i rozległych pasm górskich, w którym pokojowo współistnieje wiele narodów i kultur. Według obliczeń Kościoła katolickiego w Kazachstanie żyje oficjalnie wciąż nawet 100 tys. Polaków, którzy z rozkazu Stalina zostali tam zesłani w 1936 roku.

Związki Polski z Kazachstanem nie kończą się jednak na historii przesiedleń naszych rodaków – jak podkreśla Konsul Honorowy Artur Nizioł.  

Obecnie Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym naszego kraju w Azji Centralnej. Polsko-kazachstański obrót handlowy stanowi ponad 80 proc. łącznego obrotu Polski z państwami Azji Centralnej. Obrót dwustronny w 2018 roku wyniósł 2,28 mld euro. Jest to jest wzrost o 81% w porównaniu z rokiem 2017.

Konsul Honorowy – biznesmen, działacz społeczny i podróżnik – Artur Nizioł jest gorącym orędownikiem współpracy polsko- kazachskiej. Zawodowo Artur Nizioł jest związany z Uniserv S.A., której jest założycielem i w której przez ponad 20 lat sprawował funkcję prezesa zarządu, a obecnie przewodniczącego rady nadzorczej. Spółka Uniserv S.A., pod przewodnictwem Artura Nizioła, była jednym z pierwszych członków Polsko – Kazachstańskiej Izby Handlowo – Przemysłowej. Działalność Izby jest skupiona na rozwoju stosunków gospodarczych między krajami.

W Kazachstanie zarejestrowanych jest już 226 przedsiębiorstw z polskim kapitałem, które słusznie doceniają potencjał tamtejszego rynku – dodaje Artur Nizioł i zapowiada, że jako konsul honorowy zamierza skupić swoją działalność na dalszym zacieśnianiu współpracy gospodarczej między Polską i Kazachstanem, a także propagowaniu turystyki do tego niezwykłego kraju.

Od stycznia 2017 dla obywateli Polski obowiązuje ruch bezwizowy do Kazachstanu, a od maja 2017 roku Polacy mogą latać do Nur-Sułtan (dawniej Astana) korzystając z bezpośredniego połączenia z Warszawy. W ciągu ubiegłego roku liczba polskich turystów w Kazachstanie wzrosła o 27 proc.

O konsulu

Poza sferą zawodową Artur Nizioł – Konsul Honorowy Kazachstanu jest też zaangażowany w działalność licznych organizacji branżowych oraz fundacji. Jest  Zastępcą Przewodniczącego Zarządu Akademicko-Gospodarczego Stowarzyszenia Hutnictwa, Sekretarzem Zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, a także Członkiem Rady Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz Członkiem Rady Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Artur Nizioł jest także założycielem Fundacji Minionej Epoki oraz Fundacji Instytut Gospodarki 4.0. 

 

Copyright 2019 – Uniserv S.A. | Projekt: Fooz | Wdrożenie: Media Interaktywne