Dla mediów
Bieżące komunikaty prasoweUniserv wykona remont zabytkowej hali kotłów w Kopalni „Wieczorek”
W ramach podpisanej umowy z Dalkia Polska Energia S.A. Uniserv S.A. wykona modernizację zabytkowego Budynku Kotłowni w ZP5 „Wieczorek”. Wybudowany w 1906 r. obiekt, jako cześć uznanego za Pomnik Historii układu urbanistycznego osiedla Nikiszowiec, jest objęty ochroną prawną. Wartość zadania inwestycyjnego to około 3,5 mln zł. Prace związane z modernizacją rozpoczęły się w połowie kwietnia b. r. i potrwają 24 tygodnie.
Osiedle Nikiszowiec wraz z pobliskim Giszowcem zaliczają się do najciekawszych postindustrialnych atrakcji regionu. Będąc ważnym punktem na Szlaku Zabytków Techniki, osiedla stały się jednymi z ważnych symboli Katowic.
– Prowadzimy skomplikowane technologicznie modernizacje dla największych zakładów energetycznych i ciepłowniczych na terenie całego kraju, ale to zadanie traktujemy w sposób szczególny ze względu na zabytkowy charakter obiektu. Katowice to nowoczesne miasto, centrum biznesu i stolica Europejskiego Kongresu Gospodarczego, a Nikiszowiec, którego częścią jest hala kotłów „Wieczorek”, to jego wizytówka. Miejsce unikatowe i architektoniczna perła będąca esencją śląskiej robotniczej tradycji. Można tu doświadczyć ducha czasu. Tutaj oprowadzamy naszych zagranicznych kontrahentów i z przyjemnością obserwujemy pozytywne wrażenia naszych gości – wyjaśnia Dionizy Boryczko – Prezes Zarządu Uniserv S.A.
W ramach modernizacji Uniserv wykona zabezpieczenie konstrukcyjne ponad stuletniej murowanej ściany zabytkowego Budynku Kotłowni w ZP5 „Wieczorek” wraz z jej częścią podziemną. W pracach zastosowane zostaną technologie: iniekcji krystalicznej zawilgoconej części podziemnej muru oraz mikropalowania dla posadowienia nowowprowadzanych elementów konstrukcyjnych. W ramach prac modernizacyjnych Uniserv zaprojektuje także rozwiązania wzmocnienia skorodowanych węzłów stalowych, kratowych wiązarów dachowych, a także wykona fundamenty pod słupy kratowe zabezpieczające ścianę północno-zachodnią budynku przed działaniem wiatru.
– Modernizacja zabytkowego obiektu jest operacją skomplikowaną technicznie i organizacyjnie dlatego zależało nam na wyborze wykonawcy, który posiada odpowiednie doświadczenie i referencje. Jednym z wymogów, który postawiliśmy przed firmą wykonawczą było zapewnienie braku negatywnego wpływu prowadzonych prac budowlano – montażowych na funkcjonowanie czynnego zakładu elektrociepłowni – podkreśla Przemysław Lisowski – Kierownik Zakładu Produkcyjnego TP5 „Wieczorek”
Prace wymagają szczególnej ostrożności i poprzedzenia ich działaniami przygotowawczymi oraz zabezpieczającymi, w tym: wzniesienia tymczasowej konstrukcji wsporczej przejmującej obciążenie od stalowych dźwigarów dachu budynku w celu odciążenia wzmacnianego muru – dodaje Przemysław Lisowski.